Product Details:
| Cash on Delivery | no |
| Usage Application | domestic |
| Audio Output | very clear and loud |
| Material | Polycarbonate |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Cash on Delivery | no |
| Usage Application | domestic |
| Audio Output | loud and clear |
| Material | ABS |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Cash on Delivery | no |
| Usage Application | domestic and office |
| Audio Output | bulbul bird sound |
| Material | Polycarbonate |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Doorbell Type | Wireless |
| Range | 50 m |
| Power Source | Battery |
| No. Of Tunes | BULBUL |
| Receiver Type | Plug In |
| No. Of Receivers | 1 Receiver |
| No. Of Push Buttons | 1 Push |
| Features | LED Indicator |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Doorbell Type | Wired |
| Sound Type | bulbul |
| Operating Voltage | 24 V DC |
| No. Of Tones | 1 Tone |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Material | Polycarbonate |
| Current Rating | 5 A |
| Colour | White |
| Features | Light Indicator |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Audible Range | 85 dB |
| Number of Stages | Single-Stage Alarms |
| Type | Wired |
| Usage/Application | Home |
| Brand | Boxer |
| Country of Origin | Made in India |