Product Details:
| Holder Type | Pendent Holder |
| Material | Bakelite |
| Socket Type | B22 |
| Brand | Boxer |
| Color | Black |
| Wire Provision | Without Wire |
| Base Type | B22 |
| Installation Way | Cable |
| Country of Origin | Made in India |
Established in year 1971, Norco Sales Corporation is one of the leading Manufacturer, Wholesaler and Trader of Electric Socket, Electric Switches, Modular Plates and Fan Regulator etc. Manufactured making use of supreme in class material and progressive tools and technology; these are in conformism with the guidelines defined by the market
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Holder Type | Batten Holder |
| Body Material | polycarbonate |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Socket Type | B22 |
| Style | Fancy |
| Usage/Application | Electrical Fitting |
| Rated Current | 10A |
| Color | White |
| Size | 3x3 inch |
| Wire Provision | Without Wire |
| Brand | NSC |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Base Type | B22 |
| Body Material | Bakelite |
| Rated Current | 10 A |
| Rated Wattage | 200 W |
| Rated Voltage | 240 V |
| Colour | Brown |
| Installation Way | Cable |
| Usage/Application | Electrical Fitting |
| Contact Material | Brass |
| Mounting Hole | 2 Hole |
| Brand | BOXER |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Outlet Type | Indian 3 Pin |
| Number Of Outlets | 3 Way |
| Current Rating | 16 A |
| Surge Protection | Without Surge |
| Cord Length | Without Cord |
| Body Material | UREA |
| Current | 15A |
| Voltage | 240 V |
| Switch Type | Without Switch |
| USB Port | No USB |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | BOXER |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Outlet Type | Indian 2 Pin |
| Current Rating | 10 A |
| Surge Protection | Without Surge |
| Cord Length | Without Cord |
| Body Material | urea |
| Current | 6A |
| Number of Outlets | 5 Way |
| Model Name/Number | 2 pin multiplug nice |
| Number Of Port | 5 |
| Voltage | 240 V |
| Switch Type | Without Switch |
| Socket With Shutter | No |
| USB Port | No USB |
| Color | white |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | BOXER |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Outlet Type | Indian 3 Pin |
| Current Rating | 10 A |
| Surge Protection | Without Surge |
| Cord Length | Without Cord |
| Body Material | urea |
| Current | 6 Amp |
| Number of Outlets | 3 Way |
| Power | 6A |
| Model Name/Number | 5 pin multiplug champ urea boxer |
| Voltage | 240 V |
| Rated Voltage | 220V |
| Switch Type | Without Switch |
| Box Contain | 10 pc |
| USB Port | No USB |
| Pin Material | BRASS |
| Brand | BOXER |
| Socket With Shutter | No |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Color | white |
| Country of Origin | Made in India |
| Number of Pin | 5 Pin |
| Number Of Port | 4 |
Product Details:
| Brand | BOXER |
| Material | Polycarbonate |
| Current | 6 A |
| Usage/Application | For Electrical Fitting |
| Color | Black |
| Frequency | 50 Hz |
| Number Of Pins | 2 |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Pin Type | 2 Pin |
| Current Rating | 6/10 A |
| Socket With Shutter | No |
| Material | urea |
| Usage/Application | Electric Fittings |
| Color | White |
| Brand | BOXER |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Number Of Pins | 3 |
| Current Rating | 6 A |
| Voltage Rating(Volt) | 240 V |
| Current | 13a |
| Voltage | 240 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Boxer |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Cord Length | 3 meters |
| Type | 2 Pin |
| Number of Outlets | 3 Outlets |
| Packaging Size | Box |
| Usage/Application | Electric |
| Brand | BOXER |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Usage/Application | domestic |
| Features | high quality, unbreakable |
| Brand | BOXER |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 100-250 V |
Product Details:
| Cord Length | 0.25m |
| Handle Length | 6 inch |
| Accuracy | 100% |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | Boxer |
| Power | 10 Amp |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 300 Piece |
| Number Of Pins | 2 Pin |
| Pin Type | 2 Pin |
| Pin Material | Brass |
| Voltage | 220 V |
| Color | White |
| Power | 6A |
| Brand | BOXER |
| Current | 6 A |
| Finishing | PVC |
| Material | Plastic |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Box |
| Brand | BOXER |
| Pin Type | 2 Pin |
| Body Material | Polycarbonate |
| Pin Material | Brass |
| Material | Polycarbonate |
| Usage | Home, Office, Industrial, Hospitality |
| Indicator Lamp | Without Indicator |
| Frequency | 50 Hz |
| Number Of Pins | 2 |
Product Details:
| Brand | BOXER |
| Material | Plastic |
| Color | White |
| Frequency | 50 Hz |
| Number Of Pins | 2 |
Product Details:
| Brand | BOXER |
| Material | Plastic |
| Color | White |
| Frequency | 50 Hz |
| Number Of Pins | 2 |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Body Material | URIA |
| Usage/Application | Electrical Fitting |
| Brand | BOXER |
| Voltage V | 240 V |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Current rating | 6A |
| Brand | BOXER |
| Circuit Type | One Way |
| No. of Module | 1M |
| Color | White |
| Material | Polycarbonate |
| Finish Type | Glossy |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Usage/Application | Electrical Fitting |
| Brand | BOXER |
| Voltage V | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Established in year 1971, Norco Sales Corporation is one of the leading Manufacturer, Wholesaler and Trader of Electric Socket, Electric Switches, Modular Plates and Fan Regulator etc. Manufactured making use of supreme in class material and progressive tools and technology; these are in conformism with the guidelines defined by the market
Product Details:
| Cash on Delivery | no |
| Usage Application | domestic |
| Audio Output | very clear and loud |
| Material | Polycarbonate |
| Country of Origin | Made in India |