Kit Kat Fuses
Manufacturer of a wide range of products which include boxer kit kat fuse 32a 240v, kitkat fuse 32a 415v onex, kitkat fuse 63a 415v exal handle power, kitkat fuse 63a 415v nsc and kitkat fuse 63a 415v boxer.
Boxer Kit Kat Fuse 32A 240V
Approx. Price: Rs 36 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Voltage Rating | 240 V |
| Number of Poles | 2 Pole |
| Current Rating | 32 Amp |
| Fuse Base Material | Porcelain |
| Fuse Link Material | Brass |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Breaking Capacity | 25 kA |
| Conductor Size | 4 mm² |
| Color | White |
| Fuse Type | Rewirable |
| Brand | BOXER |
| Type | Single Hole Type |
| Material | PORCELENE |
| Power Source | Electrical |
Our organization is well known in the market for providing a broad assortment of Boxer Kit Kat Fuse to our clients. These products are manufactured using quality tested components.
KitKat Fuse 32A 415V Onex
Approx. Price: Rs 27.5 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Current Rating | 32A |
| Fuse Type | Axial Fuse |
| Brand | Onex |
| Voltage | 415 V |
| Country of Origin | Made in India |
ceramic body, quick-breaking mechanism, and precise current rating, ensuring rapid disconnection to prevent damage and reduce fire hazards in electrical systems.
KitKat Fuse 63A 415V Exal Handle Power
Approx. Price: Rs 147 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Current Rating | 63A |
| Fuse Type | Axial Fuse |
| Brand | Power |
| Voltage | 415V |
| Country of Origin | Made in India |
ceramic body, quick-breaking mechanism, and precise current rating, ensuring rapid disconnection to prevent damage and reduce fire hazards in electrical systems.
Approx. Price: Rs 61 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Current Rating | 63 Amp |
| Fuse Type | Axial Fuse |
| Brand | NSC |
| Voltage | 415 V |
| Country of Origin | Made in India |
ceramic body, quick-breaking mechanism, and precise current rating, ensuring rapid disconnection to prevent damage and reduce fire hazards in electrical systems.
KitKat Fuse 63A 415V Boxer
Approx. Price: Rs 65 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 108 Piece |
| Current Rating | 63A |
| Fuse Type | Axial Fuse |
| Brand | Boxer |
| Voltage | 415V |
| Country of Origin | Made in India |
ceramic body, quick-breaking mechanism, and precise current rating, ensuring rapid disconnection to prevent damage and reduce fire hazards in electrical systems.